ساختن شعار تبلیغاتی

4/7/2022

چگونه شعار تبلیغاتی بسازیم؟

 

 


یک شعار تبلیغاتی مناسب می تواند به تاثیر گذاری برند یا کسب و کار شما کمک کند.
در واقع شعار جمله کوتاه و خلاصه‌ای است که می‌توان آن را به‌راحتی به ذهن سپرد؛ همچنین معرفی موثر و ماندگار محصول یا کالای شما را سبب می شود.
یک شعار حرفه ای به معنای واقعی می تواند شما را متمایز جلوه دهد.
شعارهایی که مردم بیشتر با آنها ارتباط برقرار می کنند همچنین بیشتر در ذهن مخاطب ماندگاری دارد را شعار حرفه ای می گویند در ساخت شعار تبلیغاتی، هرچه بیشتر اصولی که در این مقاله گفته شده است را رعایت کنیم می توانیم حرفه ای تر باشیم. قصد دارم از تجربه تیم مجرب و خلاق کانون تبلیغات زرین در زمینه خلق شعارهای تبلیغاتی توضیحاتی ارائه دهم.

قبل از توضیح، بد نیست بدانیم که :
شعار، از ریشه کلمه اسلوگان(slogan) در زبان اسکاتلندی گرفته شده. وقتی سربازان اسکاتلندی قصد ورود به میدان جنگ را داشتند، کلماتی آهنگین را با صدای بلند فریاد میزدنند تا دشمن از ورود آن ها به میدان جنگ باخبر شود درواقع نوعی رجز خوانی میان رقبا محسوب میشد.
۳ نوع شعار وجود دارد:
۱ : اسلوگان : (slogan)
این گونه شعارها ثابت نیستند و می شود هر از چندگاهی آنها را تعییر داد. (مثل: پشتم گرمه -شرکت ایران رادیاتور-) این شعارها بیشتر در کمپین های تبلیغاتی کاربرد دارد و بیان کننده هدف از برگذاری آن کمپین است.
۲ : تگ لاین: (Tagline)
به شعارهایی که قصد تغییر دادن آنها را نداریم و شعار هایی ثابت برای آن برند محسوب می شوند همچنین در برند سازی کاربرد دارد، تگ لاین میگویند (مثل : زیبا، جادار، مطمئن - محصولات امرسان-) تگ لاین ها معمولا در زیر لوگو قرار می گیرند و طول عمر آنها نسبت به اسلوگان خیلی طولانی تر است.
۳ : Motto عبارتی چند کلمه‌ای است که برای بیان نظرهای جمعی به وسیله یک گروه ساخته می‌شود. این عبارت می‌تواند درباره یک مفهوم، جریان، سیاست، سازمان و... باشد و ویژگی‌های آن را بیان کند. شعار مانند نشان و علامت یک گروه است و بواسطه آن افراد گروه، یکدیگر را شناسایی می‌کنند.
مانند سیاهپوستان با شعار آزادی همین الان! (!Freedom Now) در مقابل جامعه نژاد پرست امریکا قرار گرفتند شعار تبلیغاتی را با slogan باید معرفی کرد یا Motto ؟
همونطور که در پاراگراف قبل توضیح داده شد، اگر بخواهیم از Motto استفاده کنیم غیر حرفه ای است. همچنین اغلب برای حرف های سیاسی , گرایش های مذهبی و ... استفاده میشود. مثل : السالوادور: خدا، میهن و آزادی اگر منظورتان از شعار، شعار تبلیغاتی حرفه ای است باید slogan را مد نظر قرار دهید (Advertising Slogan ) در slogan ، سازمان یا محصول موردنظر را معرفی میکنیم و ویژگی ها و مزیت های آن را توضیح می دهیم.

 


انواع اسلوگان :

 


انواع مختلفی از اسلوگان‌ها جهت دستیابی به یک سری اهداف مختلف برای محصولات شرکت شما وجود دارد.
•اسلوگان‌های تبلیغاتی: اسلوگانی است که محصول، خدمات یا برنامه خاصی را به مخاطبان معرفی می‌کند (مثل : شادترین نقطه ی روی زمین )
• اسلوگان‌های کسب و کار: عبارت جذابی است که نشان‌دهنده هدف کلی یا خدمات شرکت می‌باشد (مثل : ارتباط دادن مردم)
• اسلوگان‌های احساسی: این نوع از اسلوگان راهی برای ایجاد احساس خاص یا برآوردن نیازهای عاطفی مانند آرامش یا شادی استفاده می‌کنند (مثل : ردبول به شما بال می‌دهد)
• اسلوگان‌های متقاعد کننده: این نوع از اسلوگان سعی می‌کند مشتریان را متقاعد کند که محصولات این شرکت می‌تواند به آن‌ها در حل یک مشکل خاص کمک کنند (مثل : رونیکس , اخرین ابزاری که میخرید)
1.اسلوگان‌های خلاقانه: این نوع اسلوگان‌ها طراحی شده‌اند تا به برند کمک کنند تا در برابر رقابت برجسته شود.(مثل : اصل بخرید (ایران خودرو)
شعار تبلیغاتی می تواند یک یا چند خصوصیات کلی داشته باشد :
-برای مصرف کننده چه مزیت یا سودی دارد
- ساده و مفید باشد
- کمی چاشنی طنز به آن اضافه شود
- فرق آن محصول را نشان دهد
- طرز فکر آن برند را بیان کند
- به مخاطب حس خوبی دهد
- در مخاطب احساس نیاز بوجود بیاورد

و اما مهمترین ویژگی یک شعار حرفه ای، ماندگاری در ذهن مخاطب است. شعار باید بی‌ زمان باشد. سعی کنید شعار را به خبر یا اتفاق خاصی در زمان خاصی محدود نکنید، بعد از گذشت زمان این نوع شعار بی اعتبار می‌شود.

 درساخت شعار تبلیغاتی از چه منابعی میشود الهام گرفت؟

 


۱ : برای ساخت شعار در ابتدا نمونه کار ببینید.
۲ : لیستی از کلمات اهنگین یا کلماتی که جناس یا قافیه دارند تهیه کنید
چون هم قافیه بودن باعث میشه عناوین به یاد ماندنی باشند، (این کلمات اگه در حوضه کاری آن برند باشد وجه بهتری دارد.
۳ : از کلماتی استفاده کنید که ساده و قابل فهم باشد.
مردم برای فهمیدن شعار شما زیاد وقت صرف نمیکنند، پس از کلمات ساده و قابل فهم استفاده کنید.
۴ : از کلماتی که باعث تصویر سازی در ذهن می شود استفاده کنید، بطور مثال جمله در دهانتان آب می شود نه در دست هایتان (ام اند ام )
۵ : شعار و نام برند با یکدیگر همخوانی داشته باشند بطور مثال، اگر برندی در رابطه با غذا محصولی را تبلیغ میکند از کلمات مربوط به حوضه ماشین استفاده نکنید.
۶ : از سوال در شعار خودتان استفاده کنید و بر سود مشتری تمرکز داشته باشد بطور مثال از کی تاحالا ؟
(ایرانسل)
۷ : از کلماتی که ماهیت طنز دارند استفاده کنید چی شد، دخمل شد یا پسر؟ (سیسمونی)

 


نمونه شعارهای ساخته شده توسط کانون تبلیغاتی زرین:

 


تبلیغات از نون شب واجب تره.
یک سال ساختن صدسال ماندن نتیجه ی کار با ماست.
دل به دِه راه داره. (دهکده بومگردی پرداروم)
حال خوب، فرش خوب میخواد. ( قصر فرش)
بهترین تفریح خوردنه(فست فود سولی)
ماهی رو هر وقت از رستوران کشتی بگیری تازه اس.(رستوران کشتی)

 


 


برای کسب ایده های ییشتر می توانید وارد صفحه اینستاگرام ما شوید.

رضا زرین کار خود را در زمینه ی بیلبوردهای تبلیغاتی در سال 1393 شروع کرد و در این سال ها بدلیل قیمت مناسب و خدمات متفاوت در طراحی و کیفیت چاپ و همچنین سرعت در اجرای بیلبورد توانسته جایگاه ارزنده ای را درمیان رقبای خود کسب کند
راه های ارتباط با ما

آدرس: مازندران- تنکابن- میدان وادی- خیابان جمهوری- کوچه شبرنگ

در اینستاگرام ما را دنبال کنید

شماره تماس: 09378565090

© ۲۰۲۲ ارائه شده توسط کانون تبلیغات زرین